Mit kell tudni a gépjármű dokumentumokról?
Irat, irat, irat… kéri a rendőr, a kormányhivatal, de még a gépkocsi vásárlója és eladói is. Ismertetőnkben a különböző gépjármű dokumentumokat, azok beszerzési módját és funkcióit részletezzük számodra.
- A gépjármű dokumentumai: hol és hogyan lehet beszerezni a forgalmi engedélyt és a jármű törzskönyvet?
- Mennyi a forgalmi engedély és jármű törzskönyv kiállításának ára 2025-ben?
- Milyen dokumentumokkal kell rendelkeznie a gépjármű tulajdonosának?
- A jogosítvány kiállítás ára 2025-ben
- Amivel az utasod is rendelkezhet: parkolási igazolvány
- Gépjárműhöz kapcsolódó dokumentumok: adásvételi szerződés, bérlés, biztosítás
- Hol tárold az autós irataidat?
- „Jó estét kívánok! FJSZ!” - milyen iratokat kérhet tőled a rendőr?
A gépjárműre vonatkozó okiratokról
Az autónak és a tulajdonosnak, üzembentartónak is rendelkeznie kell néhány papírral, ami biztosítja a közlekedéshez való jogot.
A gépkocsinak mindenképp rendelkeznie kell a tulajdonos nevére kiírt forgalmi engedéllyel, 2005 után kiadott forgalmi engedély esetén pedig jármű törzskönyvvel is. Míg a törzskönyv addig érvényes, amíg az adott tulajdonos birtokában van a gépkocsi, addig a forgalmi engedélyt bizonyos időközönként meg kell újítani.
Újonnan vásárolt autó esetén, első alkalommal ennek érvényessége négy év, hivatalosan elismert használtautó-közvetítőn keresztül vásárolt autó esetén három év, ezután kétévente kötelező azt megújítani. 2025. február 1. óta a forgalmi engedély megújításához szükséges műszaki vizsga ára M1 kategóriájú személygépkocsi esetén 26 700, míg N1 kategóriájú kisteherautó esetén 28 100 forint, ez kiegészül a műszaki vizsgát lebonyolító cég extra szolgáltatásainak díjával.
A gépjármű dokumentumai: hol és hogyan lehet beszerezni a forgalmi engedélyt és a jármű törzskönyvet?
Forgalmi engedélyt és jármű törzskönyvet bármelyik közlekedési igazgatási hatóságnál, jelen esetben a fővárosi, megyei vagy járási kormányhivatalok valamelyikénél vagy kormányablaknál lehetséges akár személyesen, akár meghatalmazással, amelyhez egy, a meghatalmazó és meghatalmazott, valamint két tanú által hitelesített meghatalmazó okiratra van szükség.
Forgalmi engedély és jármű törzskönyv kiváltására akkor van szükség, ha:
- a járművet először helyezik forgalomba,
- változik a jármű üzembentartójának személye,
- átírás esetén, amikor a jármű tulajdonosának személye változik,
- a forgalmi engedélyt vagy jármű törzskönyvet pótolni vagy cserélni kell (pl. eltűnik, vagy forgalmi engedély esetén beteltek az érvényesség végét igazoló rubrikák)
- változik a jármű, a tulajdonos és/vagy adata, vagy a forgalmi engedélyben szereplő valamilyen adat.
Így néz ki egy Magyarországon kiállított forgalmi engedély | Forrás: Alapjárat.hu
Forgalmi engedély cseréjéhez az adatváltozást igazoló okiratra, pótlás esetén az eltulajdonítás miatt tett rendőrségi feljelentésre, vagy annak elvesztése során egy, a tulajdonos okmányirodában tett, jegyzőkönyvbe foglalt nyilatkozatára van szükség.
Természetes személyként elég ezenfelül egy fényképes, személyazonosító okmányt (pl. személyi igazolványt, vezetői engedélyt) magaddal vinned, illetve amennyiben más nevében jársz el, a meghatalmazás eredeti példányának is nálad kell lennie.
Jogi személyek, pl. vállalatok, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetek esetén a közjegyzői aláírás-hitelesítéssel ellátott címpéldányra, avagy ennek közjegyző által hitelesített másolata vagy ügyvéd által ellenjegyzett aláírás-mintájára is szükség van.
A forgalmi engedély cseréjét általában legkésőbb 8, de maximum 21 napon belül elintézik, törzskönyv esetében ennyi idő alatt a kiállításról szóló kérelem készül el. A jármű törzskönyvet a hivatalos értesítést követő 15. napon kell kézhez kapnunk.
Mennyi a forgalmi engedély és jármű törzskönyv kiállításának ára 2025-ben?
A jármű törzskönyv és forgalmi engedély kiállítási ára egyaránt 6 000 – 6 000 forintra tehető, ezt első kiállítás, pótlás és csere esetén ki kell fizetni. Ugyanakkor egyes tényezők teljesítése esetén díjmentesen is hozzáférhetsz ezekhez. Ilyen lehet például az, ha:
- családi állapotból eredő névváltoztatáson esel át,
- ellopják az okmányt,
- a hatóság téves adatot közöl a dokumentumon,
- az irat gyártáshibás
- vagy amennyiben az okmányiroda vezetője személyes költségmentességet engedélyez.
Milyen dokumentumokkal kell rendelkeznie a gépjármű tulajdonosának?
Volán mögé akkor ülhetsz, ha van vezetői engedélyed, személyautóhoz és kisteherautóhoz B-kategóriájú jogosítványra van szükség. Amint átengedtek első alkalommal egészségügyi alkalmassági vizsgálaton, forgalmi vizsgán, s minden megújítás előtt kiállítja a rólad szóló egészségügyi szakvéleményt háziorvosod, a friss vezetői engedély beszerzését elintézheted bármelyik fővárosi, megyei vagy járási kormányhivatalban vagy kormányablakban.
A jogosítvány kiállításának esetén először be kell jelentkezned a háziorvosodhoz vagy egy magánklinikára egy egészségügyi alkalmassági vizsgálatra, ahol díj ellenében kiállítanak rólad egy orvosi szakvéleményt.
- Ezt 50 éves kor alatt 10 évenként,
- 50 és 60 éves kor között 5 évenként,
- 60 és 70 éves kor között 3 évenként,
- 70 év felett 2 évente szükséges megújítani.
Amennyiben első vezetői engedélyedet állíttatod ki, szükséged van a forgalmi vizsga teljesítését igazoló dokumentum, a vizsga végén saját kezedbe nyújtott példányára is.
Az okmányirodába tett látogatásod során elkérik tőled továbbá személyigazolványodat és lakcímkártyádat is, vezetői engedély megújítása esetén bekérik tőled a régi jogosítványodat is. Az új vezetői engedélyedet általában 8, legkésőbb 21 napon belül kézhez kapod.
A jogosítvány kiállítás ára 2025-ben
A vezetői engedély kiállításának ügyintézési fázisa díjmentes, ugyanakkor az ezt megelőző árát az egészségügyi alkalmassági vizsgálat és a lehetséges okmányirodai ügyintézés teszi ki. Az elsőfokú alkalmassági vizsgálat korcsoporttól függően 1 700 és 7 200 forint között mozog, amennyiben viszont az első fordulót nem teljesíted sikerrel, háziorvosod szakorvosi, második fokú vizsgálatra is beutalhat. Korcsoporttól függően ennek összege 3 200 és 10 800 forint között van.
Az okmányirodában az egészségügyi alkalmassági lejárata miatti cseréjéért 4 000 forintot kell fizetned, 62 éves életkor felett ez a díj 1 500 forintra csökken. Ha az új jogosítvány elkészültéig ideiglenes vezetői engedélyre van szükséged, 2 300 forint felár megfizetésére vagy köteles.
Míg az ellopott jogosítvány pótlása illetékmentes, amennyiben a rendőrségi feljelentést igazolni tudod, egyéb esetben 2025. február 1-től 6 900, nyugdíjkorhatár felett 3 000 forint illeték megfizetésére vagy kötelezve. A jogosítvány pótlásához szükséged van:
- egy személyi azonosításra szükséges okmányra (pl. személyigazolvány, útlevél stb.),
- lakcímkártyára,
- a jogosítvány elvesztéséről készült jegyzőkönyvre,
- eltulajdonítás esetén rendőrségi feljelentésre,
- a jogosítvány csere illetékének megfizetését tanúsító igazolásra (ezt a kormányablakokban helyben kiállítják neked, az illeték befizetését követően).
Amivel az utasod is rendelkezhet: parkolási igazolvány
Amennyiben a személyautóban valaki súlyosan mozgássérült, vaksággal, látási vagy értelmi fogyatékkal, esetleg autizmus spektrumzavarral él, jogosult mozgássérült parkolási igazolvány használatára, amit bármelyik kormányablakban igényelni lehet a megfelelő rendellenességet igazoló hatósági dokumentumok bemutatásával. A parkolókártya a kiállítástól számított három évig érvényes.
Amennyiben a parkolási igazolást jól látható helyen, a szélvédő utastér felőli oldalán elhelyezted, jogosult vagy
- a mozgássérült személy számára kijelölt parkolóhelyek használatára,
- fizetős parkolóövezetek ingyenes igénybevételére,
- a megengedett parkolási időtartam túllépésére,
- a gyalogos, tiltott övezetekben lévő parkolásra.
Gépjárműhöz kapcsolódó dokumentumok: adásvételi szerződés, bérlés, biztosítás
Amennyiben gépkocsit szerzel, szükséged van egy tulajdonjog átruházási szerződésre, ezzel tudod átíratni a későbbiekben saját nevedre a gépjárművet. A szerződésnek tartalmaznia kell az eladó és vevő
- nevét,
- lakcímét (cég esetén székhelyét),
- személyi okmány típusát és számát (cég esetén cégjegyzékszámot),
- természetes személy esetében anyja nevét (cég esetén néha adószámot),
- születési nevét (cég esetén képviselő nevét),
- a természetes személy állampolgárságát.
A szerződésnek továbbá fel kell tüntetnie a jármű alváz- és rendszámát, márkáját, típusát, forgalmi engedély és törzskönyv számokat, a kilométeróra állását és az állás dátumát. Egyéb rendelkezésként köteles vagy feltüntetni a kölcsönösen kialkudott vételárat, az okmányok átadás-átvételi időpontját, a birtokbavétel időpontját és a megfelelő jognyilatkozatokat. A dokumentumot az eladó és a vevő, valamint kettő tanú hitelesíti aláírásával.
Ha ingyenesen férsz hozzá az autóhoz, a szerződést ajándékozási szerződésnek, a visszterhes szerződést, amely során fizetsz a kocsiért, adásvételi szerződésnek nevezzük.
Egy átlagos tulajdonjog átruházási szerződés részlete | Forrás: carnotie.hu, képernyőfotó: Vigh Frodó Gergely / Carnotie
Ha a jármű üzembentartója vagy, szükséged van egy üzembentartói szerződésre is, amiben hasonló adatokat kell feltüntetni, mint egy adásvételi szerződésben.
Amennyiben csak néha napján van szükséged autóra, van lehetőséged bérelni is. Ehhez egy autóbérléssel foglalkozó céggel kell bérleti szerződést kötnöd, amelyen a személyes adataidat, az autó átvételének és átadásának napját, kilométeróra-állását és aktuális üzemanyag szintjét is szükséges megadni, a napi bérleti díj és a kaució mellett.
Gépjárműved szintén fontos dokumentuma az évente megújítandó kötelező biztosítás, illetve több autótulajdonos esetében a casco is.
A kötelező biztosítás ára függhet többek között az életkorodtól, a biztosító cégtől, a befizetés rendszerességétől (általában évente vagy negyedévente), a járműved életkorától és motortérfogatától vagy a bonus-malus fokozatodtól. Kezdő sofőrként, másodlagos gépkocsi vagy két évig történő be nem fizetés során A00 kategóriával indulsz, ez az alap ára a biztosításnak. Amennyiben egy biztosítási évben nincs károd, 1 fokozatot feljebb mászhatsz a skálán, egészen a legjobb és legkedvezőbb B10-es fokozatig. 1 darab kár esetén 2, 2 darab kár esetén 4, 3 kár esetén 6 fokozatot esel vissza, négy vagy több kár esetén a következő biztosítási évet M04-es, avagy a legalacsonyabb, legrosszabb fokozaton kezded, így a legmagasabb biztosítási árat szükséges megfizetned.
A kötelező biztosítás csak akkor fizet, ha bebizonyítható, hogy felelősséget kell vállalnod az általad okozott kárért, ugyanakkor azt nem téríti meg, ha egy veszélyes, például háborús területre vagy egy tüntetés kellős közepébe hajtasz bele, vagy a gépkocsid valamilyen alkatrésze rendellenesen működik. A törés-, lopás- és rabláskárokat csak a casco biztosítás fedezi.
Hol tárold az autós irataidat?
Jó, ha tudod, érdemes mindent olyan helyen, inkább szétszórva tárolni, ahol a szükséges irataidat megtalálod. A forgalmi engedélyt a 2023-as és 2024-es jogszabály-változások ellenére is (részletesebben: lent) elkérhetik a rendőrök, ugyanakkor arra legfőképpen műszaki vizsgáztatás során van szükség, vagy akkor, amikor például egy általában külföldi benzinkúton, az adott ország területén érvényes autópálya-matricát vásárolsz. A legtöbb személy a forgalmi engedélyét a kesztyűtartóban vagy az autó napellenzőjében tárolja, az utóbbi lehetőség jóval kényelmesebb, ugyanakkor egy kicsit biztonságosabb is. A leleményesebbek, akiknek régebb óta (értsd: kb. 2023-ig) van kocsi a birtokukban, a jármű törzskönyvhöz adott zöld színű papír tokban tartják az okmányt, az adásvételi szerződés minta helyén.
A leleményes sofőrök itt tárolják a forgalmi engedélyt is | Fotó: Vigh Frodó Gergely / Carnotie
Ugyanúgy a kesztyűtartóban érdemes tárolni a kötelező biztosításról szóló dokumentumokat és üzembentartói szerződést is, utóbbit abban az esetben, amennyiben nem te vagy a tulajdonos. Bár a legtöbb rendőr közúti ellenőrzés során nem szokta elkérni, biztonság kedvéért jobb, ha nem felejted ezeket otthon. A kötelező biztosítást rendszám alapján le tudják kérdezni Magyarországon belül a hatóságok, külföldi utazások esetében viszont kulcsfontosságú, hogy az iratok nálad legyenek.
A jogosítványodat olyan helyen érdemes tárolni akár a többi okmánnyal egy helyen, akár külön, amelyet mindig magadnál hordasz. Amennyiben hirtelen egy kölcsönautót kell vezetned, és a saját verdádban felejted vezetői engedélyedet, és nem vagy digitális állampolgár, pórul járhatsz egy közúti ellenőrzés során.
„Jó estét kívánok! FJSZ!” - milyen iratokat kérhet tőled a rendőr?
Ahogy az Irigy Hónaljmirigy Száguldás, Porsche szerelem-paródiájában is feltűnik, annak idején rendőri igazoltatáskor a jármű forgalmi engedélyét, a sofőr vezetői engedélyét és személyi igazolványát kérték el, egészen 2023. január 1-ig.
A fenti időponttól kezdve nem követsz el szabálysértést Magyarország területén belül, ha magyar állampolgár vagy és nincs kéznél sem az autó forgalmi engedélye, sem a vezetői engedélyed. Egy személyazonosító okmány, például személyi igazolvány felmutatásával a rendőr központi nyilvántartásból lekérdezi az adataidat és elvégzi a közúti ellenőrzést.
2024. szeptember 1-től kezdve az ország területén belül még egy személyi igazolványra sincs szükséged, amennyiben részt veszel a Digitális Állampolgárság Programban (DÁP). Az alkalmazásba belépve megnyitod a Rendőri igazoltatás menüpontra, ahol a megjelenő QR-kódot beolvasva a rendőr egyenként beolvashatja az összes személyes, illetve a tulajdonodban lévő autó adatait is.
Nyitókép: Alapjárat.hu
Cimkék:
Tedd zsebre az autód...
... és intézz el mindent, ami az autózással kapcsolatos, kényelmesen, egy helyen!
Regisztrálom az autómat